08.10.2019 16:59

Památný den sokolstva 8.10.2019

Dnes 8. října si připomínáme Památný den sokolstva, vzpomínáme na naše padlé bratry a sestry během druhé světové války a domácího odboje. Po celé republice se v tento den uskuteční vzpomínkové akce, abychom uctili památku sokolů.

V roce 2019 poprvé oslavíme Památný den sokolstva jako významný den České republiky. Naše jednota se obrací na Vás členy naší jednoty a příznivce – pojďte si s námi připomenout památku zesnulých sokolů zapálením svíčky.
Z rozhodnutí zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byla Česká obec sokolská rozpuštěna a její majetek úředně zabaven. Gestapo v noci ze 7. na 8. října 1941 zatklo, takřka naráz, všechny sokolské činovníky z ústředí, žup i větších jednot, kteří „ještě byli na svobodě“. Byli mučeni, vězněni, deportováni do koncentračních táborů a naprostá většina z nich se již na svá místa po skončení války nevrátila. Tato akce byla nejrozsáhlejším zásahem proti členům Sokola v celé jeho historii a postihla především řadu jeho nejvyšších představitelů, a tím i významných osobností celého národa, které, jak ukázal další vývoj naší společnosti, pak v jejích dalších osudových chvílích nenahraditelně chyběly. Cílem a smyslem této akce byla totální likvidace celého spolku. Říjnové události roku 1941 představují nejpočetnější zásah totalitní nacistické moci vedený proti skupině občanů dobrovolně se organizujících v jedné zájmové organizaci.